Show me the money!

I bet you didn’t know that in most cases, the wine in your bottle doesn’t cost more than $2.50 to make.

So why am I spending 100% more on the bottle you ask?

(I say this like I spend $25.00 on a bottle of wine. That is more of a general question for people that aren’t students who can afford such luxuries. Unless I’m bringing a gift for someone I am trying to impress, please point me to the $11.99 and under bottles.)

help-me-im-poor

But seriously, I’m going to tell you why.

Economics 101: supply and demand

Was it a good season? What was the yield of grapes like? Fewer grapes equal less wine. Which means a lower supply and higher demand. AKA you pay more.

Were the grapes picked by hand or by machine?

You are paying for people to pick them by hand.

If the wine you choose is by a reputable house, they can charge you more.

Look for companies starting up to save a few bucks!

The cost of the land is also factored into the price. Some houses are paying a high rent; therefore you are paying more for your wine.

That means you are also paying “rent” for your wine to be aged in their house.

If you are like me, you like the oaky taste in your wine.

(I fear that I get this from my mother. If you look around my parent’s house, and many other houses of mid-fifty year olds, they LOVE oak. Doors, floors, baseboards, trim, cupboards…WHY?)

Anyways, you pay for that too. Generally the most expensive wines are produced with oak aging.

(Expensive taste. I know I get that from my mother.)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s